עשרת העקרונות בטאי צ'י צ'ואן


אימון טאי צ'י צ'ואן כולל תרגול תבנית של רצף תנועות (קאטא ביפנית) (טאלו בסיניתהזורמות אחת אחרי השנייה.

לכל תנועה יש משמעות הן כאפליקציה לחימתית והן השפעות בריאותית, כגון הזרמת אנרגיה בגוף במסלולים מסויימים. בחלק המנטלי התירגול דורש שבכל רגע ורגע מיקוד המחשבה יהיה בנוכחות בתנועה המתבצעתכאשר במשך הזמן התירגול יעבור למצב שבו ניתןלשכוח מהטכניקה והרצף ולהתרכז בחוויה עצמה.

 

התנאי הבסיסי והחשוב ביותר להשגת תוצאות משמעותיות בטאי צ'י צ'ואן הם יישום עקרונות גופניים ונפשיים של הטאי צ'י צ'ואן .

 

עשרת העקרונות הבסיסים החשובים מתייחסים לביצוע ושימוש נכון של הגוף והמחשבה נקרא בסינית  Shenfa

 

1.קודקוד הראש תלוי  וזקוף כלפי מעלה.  תחושת קלילותוריק שמושכת את הראש כלפי מעלה (Xu ling ding jing), יש לדמייןשמשהו קל נח על הראש כל הזמןהצוואר רפוי מוארך ומוחזק גמיש.

צ'ן שין כתב : "נקודתBaihu  (בקודקוד הראש) קשור בעזרת מייתר, שמושך את הראש קלות כלפי מעלה". כל זה יחד עם תחושתהשקיעה של האגן בנקודת Huiyin  באזור עצם הזנב, יוצר אפקט של התארכות בעמוד השדרה ומהווה ציר מרכזי שסביבו הגוףמסתובב.

 

2.כתפיים רפויות (song jien) , ומוחזקות ללא כל מאמץ,  לשמור על גובה שווה בין הכתפיים.

הכתפיים נעות כתוצאה מתנועת כל הגוף ובעקבות פתיחה וסגירה של החזה.

 

3.כל הגוף רפוי (Fangsong  ), לאפשר לגוף להרפות ולשחרר את עצמנו, הדימוי שנוהגים להתשמש, "תחושת קולב שכל השריריםוהאברים תלויים ללא מאמץ על עמוד השדרה שצומח כלפי מעלה.

 

4. החזה "חלול" (Xu ) מעט קעור ורפוי (song), כך שהתחושה של שחרור בית החזה והצלעות מטה ולאפשר לנשימה להיות רפויהוטבעיתכך שכל שאר הגוף יהיה ננוחיש להימנע מזה שהצלעות יהיו מתוחות למעלה וקדימה.

 

5. לגב ישנו תפקיד מרכזי בטאי צ'יהוא חייב להיות ישר טבעי וממורכז ( zhong zheng),

 תחושה של התארכות וקלילות.

 

6.מותניים (yaoשמתייחס לכל האזור המותניים בין המפרק האגן והצלעות.

הוא מקיף את הגב התחתון ואזור הכליותמותניים זהו אזור מרכזי שמחבר את החלק העליון עם התחתון.

כאשר אזור זה משוחרר אז זה מאפשר לכתפיים להיות רפויותאזור זה שולט על שינויי הכיווןוהוא המרכז של האנרגיה הפנימית.

 

7.Kua  אזור בשני צידי הכפל המפשעתיההנחיות הן, להרפות את אזור זה (Song kua)מושג שימושי בתרגול הטאי צ'יה-  Kuaמסייע לתאם בין החלקים העליונים לתחתונים של הגוף.

 

8. הברכיים צריכות להיות כפופות מעט, מקומם של הברכיים צריך להיות ביחס לקו מרכזי של הגוף, בקו הירך והקרסול מקדימהומהצד. בזמן כל תנועה, כאשר הברכיים הולכות קדימה אין לעבור את קו קצות האצבעותואין לפתל ברכיים, הברכיים לא נעותעצמאית אלה בעקבות תנועת הKua  המשוחרר. יש להיזהר לא להעביר לחץ יתר על הברכיים.

 

9. בביצוע התנועות התארכות / התפשטותלעומת התכנסות  וסגירה.

התארכות  והתפשטות ופתיחה של המפרקים בטונוס שרירים מינימלימאפשר " לפתוח את המעברים במפרקים"  זרימת האנרגיהוהכוח הפנימי (Jing) דרך הגוף לכיוון קצוות הגפייםולתרום לשיפור התנועה, חיזוק וגמישות של הגידים בין המפרקים השונים.הפתיחה של המפרקים צריכה להיות עד קצות האצבעות.

יש לשם לב לא להתארך לכיוון אחד בלבדאלא חייבת להיות התפשטות ופתיחה לכל הכיוונים בו זמניתלדוגמה כאשר חלק מסויים שלגוף עולה החלק האחר צריך לאזן בירידה.

 

10.העקרון החשוב והעמוק ביותרמצב הנפש (Mind), האיחוד בין הגוף לנפש הוא המפתח להשיג הרפיה.

חייבים להשקיט ולהרגיע את הנפשכאשר הנפש רגוע, כוונה (Yiמגיחהאז אפשר להתרכז ולהתמקד עם הyi  בכל חלקי הגוף.היחס בין הגוף לנפש מתואר בספרות קלאסית של משפחת צ'ן:

"נשום לאטהלב (נפש Shenיהפוך לשקטמהשקט של הלב כל כולך תהפוך לרפוי, נפש שלווה תעלה את המודעותוגוף רפוי יאפשררגישות".

 

העיקר בעשיית הטאי צ'י וצ'י קונג, להיות בחווית "פתיחות הלב" ושמחה, אשר תורמים לתחושת החיוניות ובריאות.

 

 

על  עקרונות נוספים, נרחיב אליהם במאמרים בהמשך האימונים.מאמרים ומחקרים ברפואה סינית, טאי צ'י וצ'י קונג בהיבטים מקצועיים על התחומים השונים.
הטאי צ'י צ'ואן היא אומנות לחימה שמשתמשת בכוח ו"אנרגיה פנימית רכה" למטרות איזון וחיזוק גוף- נפש.
רפואה סינית רואה את האדם כמערכת אנרגטית, אשר מדגישה את הגישה ההוליסטית ומטרתה העיקרית לעודד את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף עצמו.
צ'י קונג היא אומנות תנועה המטפחת ומסדירה את זרימת אנרגיית החיים, כדי לשפר את מצב הבריאותי, לסייע בהרגעת הנפש ותחושת חיוניות.